Kotahanke – Oulunsalon kirkonkylän rauhanyhdistys ry

Yhdistyksen jäsenistön piirissä on keskusteltu jo useamman vuoden aikana mahdollisuudesta rakentaa kota erilaisille tapahtumille. Ajatus oli hautunut ja keväällä 2024 vuosikokouksessa esiteltiin ideoita, sen jälkeen alettiin työstämään suunnitelmia ja miettimään rahoitusta.
Toukokuussa 2024 oltiin siinä vaiheessa, että voitiin jättää rakennuslupahakemus ja samaan aikaan olimme saaneet tiedon, että hankkeelle voitaisiin saada tukea EU:lta.
Toukokuussa pidimme ylimääräisen kokouksen, jossa päätimme kodan rakentamisesta. Olimme saaneet lainapäätöksen pankista, teimme rahoitushakemuksen, rakennuslupakin saatiin ja kesäkuussa ennen juhannusta Oulun Seudun Leader ry käsitteli tukihakemuksen ja puolsi sen myöntämistä.
Lomien jälkeen syyskuussa 2024 ELY-keskus teki myönteisen tukipäätöksen.
Oulunsalossa on ollut tarvetta tilalle, jossa voi pitää koulutuksia, kokouksia ja vaikka perhejuhlia. Kota tulee palvelemaan yhdistyksen omissa kokoontumisissa, erityisesti lapsi- ja nuorisotyön sekä varttuneen ikäpolven kokoontumisissa.
Kotaa tullaan vuokraamaan käyttökuluja vastaan jäsenistölle ja yhdistyksen ulkopuolisille yksityishenkilöille, yrityksille ja yhdistyksille sekä julkisille toimijoille, silloin kun se ei ole varattuna omaan käyttöön.
Rakentamisen vaiheita:
Rakentamisen aloituskokous ja paikan merkkaus pidettiin 20.9.2024

Pohjatyöt tehtiin 16.-19. lokakuuta
Perustus
Perustukset, sisälle tulevat ilmanvaihtokanavat ja eristykset sekä hiekkatäyttö asennettiin marraskuun alkupäivinä. Perustus peiteltiin juuri ennen ensimmäisten lumien satamista odottamaan kevättä.
2025
WC-tilat
Kodan rakentaminen oli tauolla joulukuun ja vuodenvaihteen yli, suunnitelmia pyöri varmaan useamman päässä mitä seuraavaksi tehtäisiin. Tammikuun puolivälissä pidettiin WC-tilojen osalta katselmus ja mietittiin, miten tilasta saadaan toimiva. Kodan käyttäjille pitää olla muusta toiminnasta erilliset ja käytännölliset tilat.

Tammikuun loppupuolella purettiin vanhat väliseinät ja lattiat. Helmikuun alussa tehtiin tarvittavat LVI-muutostyöt ja valettiin lattia uudelleen. WCn väliseinät rakennettiin muutama päivä valun jälkeen, tilojen sähkötyöt tehtiin samaan aikaan.
Huhtikuun puoliväliin mennessä asennettiin WC-istuimet, lavuaarit, hanat ja muut tarvittavat LVI-kalusteet.
Kattoelementit
Kun yhdet rakensivat WC-tiloja, toiset tekivät kattoelementtejä Könnin hallissa. Toukokuun lopulla kattoelementit ja puutavara kuskattiin traktoreilla Könnistä rauhanyhdistykselle odottamaan seinärunkojen tekoa ja katon nostoa.
Metallimiestäkin tarvittiin, kattopalkkien liitoskappale tehtiin vankasta teräksestä. Sen keskellä on aukko savupiipulle.

Runkotyöt
Toukokuun lopussa runkotyöt oli saatu hyvään vauhtiin
